AKSAGÜLLERİ HİZMET NİMETDİR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AKSAGÜLLERİ HİZMET NİMETDİR

HAYAT SEVGİ VE UMUT PAYLAŞMAKTIR BİZ HAYATI PAYLAŞMAK GAYRETİNDEYİZ

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KAYSERİ FIRKALARI

YazarMesaj
riyazet
Admin
Admin

KAYSERİ FIRKALARI Empty
MesajKonu: KAYSERİ FIRKALARI   KAYSERİ FIRKALARI I_icon_minitime23/9/2008, 21:57

AYAKÜSTÜ ORACIKTA
1983 yılında (Temmuz-Kasım) kısa dönem askerlik yaparken bir öğretmen arkadaşla çarşı iznine çıktığımız bir Pazar günü kitapçıları dolaşıyorduk.

Arkadaşım yabancı dilini güçlendirmek için bir Fransızca kitabı alacak, ben de bir fıkra kitabı almayı düşünüyordum.

Birkaç kitapçı gezdikten sonra kalabalık bir kitapçıya uğradık. Arkadaşım uygun bir kitap bulmaya çalışırken benim gözüme vitrinde duran küçük hacimli bir kitap ilişti.

“En güzel Kayserili Fıkraları” zannederim Nejat UYGUR’a aitti bu kitap. Arkadaşım kendine kitap beğeninceye kadar ben kitabın neredeyse tamamına yakınını okudum.

Arkadaşım kendine kitap aldı Ben satıcıya elimdeki kitabın fiyatını sordum:

- 75 lira. - Pahalıymış kalsın.

- Hemşehrim Kayserili misin?

- Evet. - Kitabı almana gerek kalmadı zaten hepsini okudun.

Bir de para vermek enayilik olur artık.

Hem de Kayserili okuduğu kitaba bir de para verirse ayıp olmaz mı? dedi ve biz arkadaşımla gülüşerek ayrıldık oradan.
riyazet
Admin
Admin

KAYSERİ FIRKALARI Empty
MesajKonu: Geri: KAYSERİ FIRKALARI   KAYSERİ FIRKALARI I_icon_minitime23/9/2008, 21:57

ADAM GİBİ GİYİNMEZSEN
Bir zamanlar Kayseri’de zenginler, zenginlikleri belli olmasın diye üstlerine başlarına pek dikkat etmezlerdi.

Ispanakçı Hacı Mehmet Ağa da bunlardan biriydi.

Ağa, Kayseri’ye ilk defa betonarme üç katlı, altı daireli bir apartman yaptırmak ister.

Zamanın Kayseri Valisi Nazmi Toker, aynı zamanda belediye başkanlığı yapmaktadır.

Proje elinde, Ispanakçı Mehmet Ağa huzura alınır.

Nazmi Toker, projeyi tetkik eder, bu binayı kim yaptıracak diye sorar.

Hacı Mehmet Ağa “Bendeniz” diye cevap verince, üstü başı perişan, ayağında ayakkabı olmayan Ağaya, Vali Toker şöyle der:

-Ulan, hemen gidip üstüne başına elbise, ayağına ayakkabı almazsan, sana ruhsat verdirmem der..
riyazet
Admin
Admin

KAYSERİ FIRKALARI Empty
MesajKonu: Geri: KAYSERİ FIRKALARI   KAYSERİ FIRKALARI I_icon_minitime23/9/2008, 21:58

Gümrük

Trabzonla Rize arasında bir zamanlar gümrük varmış. Temel hergün bisiklet ve önünde bir kum torbasıyla gümrükten geçermiş. Bir gün Gümrük Memuru bu durumdan kuşkulanmış. Temel'e :
-Dur. Ne geçiriyorsun gümrükten, demiş. Temel :
-Kum, demiş. Memur kum torbasına elini sokmuş karıştırmış gerçekten sadece kum varmış torbada. Bu olaydan sonra Temel yıllarca gümrükten bisikletle önünde kum torbası olduğu halde geçmiş. Yıllar sonra Trabzonda bir kahvede Temelle Gümrük Memuru karşılaşmış.
Gümrük Memuru :
-Ula Temel artık emekli oldum sana bir şey yapamam gerçekten ne geçiriyordun gümrükten?, demiş.
Temel :
-Bisiklet, demiş

KAYSERİ FIRKALARI
1 sayfadaki 1 sayfası